Nowoczesny projekt – jak powinien wyglądać?

Data dodania: 11.07.2016


Kiedyś w przypadku projektów obiektów przemysłowych nie zwracano większej uwagi na ich estetykę czy wykorzystanie dostępnych, nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dzisiaj rzeczywistość prezentuje się zupełnie inaczej i nie da się nie zauważyć wpływu, jaki dynamicznie rozwijające się technologie czy trendy w architekturze mają na nowo powstające projekty budynków przemysłowych i użytkowych. Jak powinien wyglądać nowoczesny projekt architektoniczny i co różni go od tradycyjnych obiektów?

Prosta bryła budynku

To, co wyróżnia współczesne projekty od klasycznych koncepcji zabudowy widać już na pierwszy rzut oka. Nowoczesne budynki przyjmują formę prostej, zwartej bryły – jest to z jednej strony podyktowane estetyką architektury nowoczesnej, która stroni od bogatego zdobnictwa i zbędnych sztukaterii. Popularność takich projektów potwierdza chociażby portfolio pracowni architektonicznej Studio AG: zarówno w przypadku projektów domów, budynków mieszkalnych czy właśnie obiektów przemysłowych. Z drugiej strony taka konstrukcja pozwala na ograniczenie strat energetycznych, między innymi przez likwidację mostków termicznych. Zdecydowanie większą uwagę przywiązuje się też do wyboru dobrej jakości drzwi i okien oraz zastosowanie dużej ilości przeszkleń, co pozwala wykorzystać naturalną energię cieplną słońca.

Rozwiązania energooszczędne

Nowoczesne projekty budynków przemysłowych muszą się cechować właśnie energooszczędnością. Oprócz rozwiązań konstrukcyjnych, które wpływają na obniżenie zapotrzebowania energetycznego architekci mogą zaproponować szereg usprawnień na poziomie wyposażenia wnętrza. Zdecydowanie najbardziej upowszechnionym rozwiązaniem stały się od kilku lat systemu automatyki budynkowej, tak zwane systemy inteligentnego zarządzania budynkiem. Ich główną zaletą jest możliwość optymalnej konfiguracji działania poszczególnych instalacji. To pozwala na znaczące obniżenie kosztów eksploatacji, ale także wpływa na wygodę użytkowania obiektu. Przede wszystkim właściciel takiej inteligentnej nieruchomości zyskuje możliwość zdalnego zarządzania instalacjami, a także kontrolowania na bieżąca stanu budynku. Dostępne opcje są uzależnione od stopnia zaawansowania całego systemu, dlatego warto skonsultować chęć posiadania takiego systemu z architektem (polecamy usługi pracowni studioag.pl).

Materiały budowlane

W końcu mówiąc o nowoczesnych projektach architektonicznych nie można zapomnieć o wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów budowlanych, które w dużej mierze zwiększają energooszczędność budynku. Ale nowoczesne materiały budowlane widać też we wnętrzu takich obiektów. Szczególną popularnością cieszą się w ostatnim czasie takie surowce jak klasyczne drewno, nowoczesne szkło czy elegancki kamień. Polecamy zapoznać się z galerią realizacji studioag.pl, która doskonale pokazuje jak powinien wyglądać nowoczesny projekt budowlany.

Inwestycje budowlane Kołobrzeg

Apartament Puck

zarządzanie nieruchomościami cyrklewicz