Jak wybrać działkę pod budowę hali przemysłowej?

Data dodania: 11.07.2016


Polscy przedsiębiorcy coraz lepiej radzą sobie na europejskich rynkach ekonomicznych, co widać po rosnącej ilości inwestycji związanych z rozwojem działalności biznesowej w kraju. Żeby efektywnie zwiększać obroty firmy niezbędne jest odpowiednie zaplecze w postaci hali produkcyjnej, magazynowej czy fabryki, która pomoże realizować coraz większe zlecenia od kontrahentów. Początkiem takiej inwestycji jest jednak wybór optymalnej działki pod budowę. Na co zwrócić uwagę decydując o zakupie terenu, na którym wybudujemy swój magazyn czy halę produkcyjną?

Lokalizacja

Jedną z najważniejszych kwestii, które powinny decydować o wyborze działki budowlanej jest odpowiednia lokalizacja. W zależności od tego, do czego będzie służył budynek różne lokalizacje mogą być uznane za najlepsze. Jednak generalne, podstawowe zasady odnośnie wyboru działki budowlanej wskazują, że najlepiej jest szukać proporcjonalnych terenów, które są zlokalizowane w miejscu z doprowadzoną infrastrukturą drogową, tak aby klienci czy pracownicy mogli bez problemu dotrzeć do ukończonego budynku. Jeszcze ważniejszy jest jednak odpowiedni stan prawny działki – czy nie jest ona przedmiotem w jakichkolwiek sporach sądowych, czy nie jest obciążona ukrytymi kosztami, czy istnieje możliwość doprowadzenia niezbędnych zbrojeń dla konkretnej inwestycji, a przede wszystkim czy umożliwia realizację naszego projektu.

Winter Polska

Warunki zabudowy

Dlatego jeszcze przed zakupem terenu absolutnie konieczne jest sprawdzenie czy działka posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że teren nie będzie posiadała MPZP, wtedy trzeba złożyć wniosek w celu uzyskania warunków zabudowy. Jest to o tyle istotne, że jeśli działka nie uzyska decyzji o warunkach zabudowy realizacja inwestycji będzie niemożliwa, a raczej niezgodna z prawem. Samo ubieganie się o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy jest bezpłatne, jednak trzeba spełnić wiele wymogów formalnych, co wraz z czasem oczekiwania może być czasochłonne. Dlatego wiele pracowni architektonicznych, jak Studio AG, proponuje swoim klientom w ramach prac przygotowawczych dopełnienie tego typu formalności.

Badanie terenu

Inne usługi biur projektowych, które pomogą nam w wyborze najlepszej działki pod budowę obejmują takie działania jak badanie gruntu, przygotowanie raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko czy niezbędne ekspertyzy budowlane. Pracownie takie jak Studio AG zajmują się także opracowaniem wstępnej koncepcji architektonicznej i w razie jakichkolwiek wątpliwości pomagają inwestorowi w podjęciu decyzji na każdym etapie realizacji inwestycji.

Projekty budynków przemysłowych, hal magazynowych i fabryk wykonuje pracownia studioag.pl.

Apartamenty nad morzem