Z fabryki do domu, czyli inspiracje w projektowaniu wnętrz

Data dodania: 02.06.2016


Po jakimś czasie wszystko, z czym spotykamy się na co dzień może nas nudzić, wprowadzać pewną stagnację i znużenie. Nie inaczej jest w przypadku aranżacji wnętrz – doskonale znane rozwiązania mają to do siebie, że o ile na początku wzbudzają zadowolenie i cieszą oko, w końcu pobudza nas do wprowadzenia radykalnych zmian. Ciekawym pomysłem na urządzenie wnętrz może być inspiracja surowymi wnętrzami budynków przemysłowych.

Architekt przy projektowaniu fabryk kieruje się kilkoma zasadami, które doskonale sprawdzą się także w aranżacji domu. Ze względu na specyfikę takich pomieszczeń przy budowie hal magazynowych, obiektów przemysłowych i produkcyjnych kluczowa jest funkcjonalność. O ile w projektowaniu domów większy nacisk kładzie się także na aspekt wizualny, tutaj zdecydowanie priorytetem jest zapewnienie warunków do bezpiecznej i swobodnej pracy. Dlatego pierwszą cechą, jaką można zaadaptować w swoim domu może być odpowiednia przestrzeń. Bez zachowania niezagospodarowania odpowiedniej ilości wolnego miejsca trudno będzie uzyskać specyficzny charakter znany z wnętrz i projektów fabryk.

Kolejną kwestią, o jakiej powinien pamiętać architekt, który odpowiada za opracowanie koncepcji architektonicznej wnętrza inspirowanego przemysłem jest kolorystyka. Przeważające barwy powinny być stonowane i neutralne, dlatego do podstawowej palety kolorów aranżacji wnętrz industrialnych należą odcienie bieli, szarości, beże czy brązy. Należy je jednak przełamać bardziej zdecydowanymi kolorami, które nawiązują do oznaczeń stosowanych we wnętrzach fabryk i obiektów przemysłowych, czyli pomarańcz, nasycona żółć czy czerwień wpadająca w bordo.

G2 TEAM

Krok trzeci to materiały, które w zdecydowanym stopniu wpływają na indywidualny styl wnętrz industrialnych, który odróżnia je od innych kompozycji. Każdy architekt (zobacz: Studio AG) potwierdzi, że trudno wyobrazić sobie projektowanie domów inspirowanych fabryką i przemysłem bez zastosowania takich materiałów jak: beton i cegła. Można powiedzieć, że ceglana ściana jest klasycznym rozwiązaniem we wnętrzach industrialnych, w dodatku jest dość łatwa do zaaranżowania z innymi elementami wystroju. Aby nieco ocieplić wnętrze warto sięgnąć po elementy drewniane i szklane – w postaci mniejszych akcesoriów i dekoracji lub większych przedmiotów i elementów wykończenia. Meble, między innymi krzesła i fotele powinny być masywne, tak aby surowe wnętrze ich nie przytłoczyło.

Nowe mieszkania w Kołobrzegu

cyrklewicz nieruchomości