Wnętrze jak z fabryki, czyli aranżacja w stylu loft

Data dodania: 02.06.2016


Światowe trendy od dawna korzystają z inspiracji wnętrzami surowych fabryk i budynków przemysłowych. Od kilku lat tendencje takie są także widoczne w Polsce – coraz częściej klasyczna, nieco asekuracyjna aranżacja wnętrz jest zastępowana przez prawdziwie designerskie kompozycje. Oto jak zamienić przestrzeń domową na stylowe wnętrze rodem z prawdziwej fabryki.

Na początku sceptycy mogą sobie zadać pytanie: po co ktoś chciałby zamieniać tradycyjny salon w pomieszczenie, które będzie odwzorowaniem wnętrz z projektów fabryk? I trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi – dla niektórych jest to po prostu jeden z ciekawych, niebanalnych stylów urządzenia wnętrza, inni upatrują w nim nieco dziwacznej kompozycji wnętrza, a są i tacy, którzy cenią sobie prestiż i uznanie, jakie idzie w parze z taką aranżacją. Ale prawda jest taka, ze aranżacja wnętrz, która w oczywisty sposób nawiązuje do budynków przemysłowych jest też funkcjonalna i doskonale sprawdza się na co dzień (zobacz projekty: Studio AG).

Nowe domy Kołobrzeg

Styl loftowy swoje początki miał w Stanach Zjednoczonych, w latach 50. W nowojorskiej dzielnicy SoHo, która dziś jest mekką niezależnych i komercyjnych artystów z całego świata, prężnie rozwijał się przemysł, co wymuszało budowę fabryk i kolejnych budynków przemysłowych. Po trwającym około 10 lat ożywieniu gospodarczym nastąpiła recesja i większość obiektów opustoszała. Właśnie wtedy mieszkańcy zaczęli zajmować pustostany i adaptować przestronne budynki na mieszkania. W wyniku tego przestrzeń, która powstała jako projekt fabryki zamieniła się w to, co dzisiaj nazywamy loftami.

Inwestycje w nieruchomości nad morzem

Co ciekawe, w architekturze i budownictwie mamy do czynienia z podziałem na tak zwany hard loft i soft loft. Ten pierwszy to mieszkanie zaadaptowane do życia, w autentycznym budynku pofabrycznym, podczas gdy drugie pojęcie odnosi się do poddasza, strychu czy domu, który został jedynie zaprojektowany lub urządzony w tym stylu.

Urlop w apartamentach nad Bałtykiem

Sprzedaż apartamentów Kołobrzeg

Podstawowe cechy aranżacji wnętrz w stylu loft? Kluczem powinno być tutaj zachowanie surowego charakteru przestrzeni. O ile nie należy bać się wykorzystania klimatycznych źródeł oświetlenia, o tyle znane z tradycyjnego salonu firanki na pewno nie sprawdzą się w przypadku loftu. Absolutne podstawy to zastosowanie cegły, metalowe elementy wystroju, grafiki na ścianach i designerskie dodatki, które nadadzą wnętrzu artystycznego, nowojorskiego charakteru (sprawdź: Studio AG – architekt Szczecin).

Apartamenty w Kołobrzegu

Inwestycje nad morzem