4 kroki do stylu industrialnego

Data dodania: 02.06.2016


Styl industrialny to kierunek w aranżacji wnętrz, który odnosi się do ogólnej estetyki, znanej z obiektów przemysłowych, projektów fabryk i hal magazynowych. Podstawowe cechy takich kompozycji to między innymi surowe materiały, oryginalne akcesoria dekoracyjne czy odpowiednio zachowana przestrzeń. Co jeszcze, zdaniem architektów (np. Studio AG) tworzy niepowtarzalny klimat inspirowany budową fabryk?

  1. Dużo przestrzeni

To, co rzuca się w oczy obserwując projekty obiektów przemysłowych: fabryk, hali magazynowych czy innych budynków produkcyjnych to dużo wolnej przestrzeni. Oczywiście projektowanie fabryk w ten sposób wynika głównie z określonych potrzeb funkcjonalnych i specyfiki pracy w takich miejscach. Właśnie ten klimat warto przenieść do domu przy aranżacji wnętrz w stylu industrialnym. O ile na metraż domu niewiele można poradzić, o tyle stworzenie iluzji większej przestrzeni najprościej osiągnąć na przykład przez ograniczenie elementów dekoracyjnych, stosowanie luster czy jasnych kolorów we wnętrzu.

  1. Kolorystyka inspirowana fabryką

Pozostając w temacie kolorów – pomieszczenia industrialne powinny być zdominowane przez neutralne, jasne odcienie, takie jak biel, szarość, beże i brązy. Wynika to głównie z tego, jakie elementy wykończenia towarzyszą aranżacji wnętrz w tym stylu, a są to między innymi cegła czy beton, które potrzebują łagodnego tła, które pozwoli je odpowiednio wyeksponować. Jednak przestrzeń w stylu industrialnym nie powinna być pozbawiona mocniejszych akcentów kolorystycznych. W wyborze kolorów warto zerknąć na barwy, jakie pojawiają się na znakach spotykanych w fabrykach: pomarańczowy, czerwony czy żółty to sprawdzone typy.

  1. Oszczędne dekoracje

Ograniczenie w temacie dekoracji powinno wynikać po pierwsze z zachowania przestrzeni negatywnej, czyli po prostu wolnego miejsca, które będzie potęgowało wrażenie dużej powierzchni. Ale oszczędność w stosowaniu akcesoriów ozdobnych powinna się objawiać także w selekcji poszczególnych dekoracji do tych, które mają szczególne znaczenie sentymentalne, są wyjątkowo oryginalne i nawiązują do charakterystyki wnętrz fabryk lub spełniają jednocześnie jakieś zadanie funkcjonalne.

  1. Surowe materiały

W końcu klucz do udanej aranżacji wnętrz w stylu industrialnym, czyli materiały wykończeniowe. Na pewno nie powinno zabraknąć ceglanej ściany, ale ciekawą alternatywą może być dla niej wykończenie betonem lub zastosowanie czarnej, farby tablicowej, która zamieni dowolny fragment ściany w miejsce do pisania kredą. Inne materiały, jakie powinny się pojawić we wnętrzu industrialnym do surowe drewno, metal i szkło (sprawdź najciekawsze projekty na stronie Studio AG Szczecin).

Domy Kołobrzeg

Nowe nomy w Kołobrzegu